29.08.2022

Prezes zarządu ORLEN Neptun I na konferencji w Stavanger podkreślił znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski

Jarosław Trybuchowicz, prezes zarządu ORLEN Neptun I, wziął udział w konferencji organizowanej przez ONS Foundation and Norwegian Energy Partners (NORWEP) w Norweskim Stravanger. Podczas tematycznej sesji poświęconej rozwojowi projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce zaprezentował perspektywy i plany spółki w tym zakresie.

Prezes Jarosław Trybuchowicz podkreślił znaczenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w budowaniu niezależności oraz bezpieczeństwa energetycznego całego regionu Morza Bałtyckiego. Jego zdaniem istotne jest, iż inwestycje w morskie farmy wiatrowe wpisują się w założenia ambitnych celów klimatycznych i przyspieszą osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Zdaniem prezesa ORLEN Neptun I kluczowym elementem infrastruktury, który zagwarantuje rzetelną i terminową obsługę projektów MFW w Polsce, jest budowa terminalu instalacyjnego.

- Połączenie z Grupą LOTOS zwiększa nasze kompetencje w branży offshore, co pozwoli na realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej oraz rozbudowę portfolio biznesowego - podkreślił Jarosław Trybuchowicz.

Podczas prezentacji projektów Grupy ORLEN, Jarosław Trybuchowicz zwrócił uwagę, że dzięki inwestycji Baltic Power Grupa ORLEN posiada już kompetencje w sektorze offshore. Wspólny projekt ORLEN z kanadyjską spółką Northland Power to najbardziej zaawansowana inwestycja offshore w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.