O firmie

ORLEN Neptun jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Ubiegamy się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.

Rozwój morskich farm wiatrowych będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej regionu Europy Środkowej. Dla Grupy ORLEN ważny element strategii ORLEN2030, która zakłada inwestycje w nowoczesną nisko- i zeroemisyjną energetykę na poziomie 47 mld zł.

Dzięki połączeniu podmiotów realizujących projekty offshore w ramach Grupy ORLEN, spółka ORLEN Neptun zyskała potencjał do realizacji projektów w ramach wszystkich jedenastu udostępnionych koncesji, dla których łączna możliwa do uzyskania moc szacowana jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Spółka zamierza zaangażować się również w rozwój projektów morskich farm wiatrowych w innych krajach Bałtyckich, gdzie już w 2023 roku planowane jest ogłoszenie pierwszych aukcji na pozyskanie koncesji offshore.

Grupa ORLEN nabywa doświadczenie w branży offshore przez wchodzącą w jej skład spółkę Baltic Power. Firma zajmuje się budową morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW. Jej uruchomienie planowane jest na 2026 rok.

Zobacz również

ORLEN Neptun

Dla mieszkańców