O firmie

Morska energetyka wiatrowa

Morskie farmy wiatrowe to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki na świecie. Rosnąca efektywność i niski poziom oddziaływania na środowisko sprawiają, że technologia ta dostarcza już czystą i konkurencyjną cenowo energię elektryczną milionom Europejczyków. 

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to szansa na rozwój dla polskiej zeroemisyjnej energetyki. Morze Bałtyckie określane jest jako jeden z najlepszych akwenów na świecie do tego typu inwestycji. Wpływa na to stale i silnie wiejący wiatr, niskie zasolenie oraz odpowiednią głębokość.

Na wodach dwunastu krajów zainstalowanych jest obecnie ok. 25 GW morskiej energii wiatrowej, z czego ok. 2 GW znajduje się na obszarze Morza Bałtyckiego. Jego całkowity potencjał szacowany jest przez ekspertów na 85 GW, co stanowi blisko dwukrotność wszystkich mocy zainstalowanych obecnie w Polsce.

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski, przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Zobacz również

ORLEN Neptun

O firmie