24.11.2023

Z wiatrem czy pod wiatr? Orlen Neptun na Offshore Wind Poland 2023

Jak wykorzystać energię wiatrową w Polsce? Dlaczego przyspieszenie procedur administracyjnych jest niezbędne w kontekście efektywnej polityki energetycznej w Polsce? To pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy dwudniowe Konferencji Offshore Wind Poland 2023.ORLEN Neptun był partnerem strategicznym tego największego w Polsce wydarzenia z obszaru morskiej energetyki wiatrowej.

Zorganizowana w dniach 21- 22 listopada w Warszawie konferencja Offshore Wind Poland 2023 kolejny raz była miejscem konstruktywnej dyskusji z udziałem ekspertów z sektora morskiej energetyki wiatrowej, przedsiębiorców, polityków i przedstawicieli administracji.

Byli wśród nich m.in.: Øystein Bø, Ambasador Królestwa Norwegii, Agnes Dasewicz, COO of the U.S. Development Financing Corporation , Giles Dickson, CEO WindEurope, Robert Nowicki, Prezes Zarządu ORLEN Neptun czy Jarosław Broda, Prezes Zarządu Baltic Power, Tobiasz Adamczewski, Dyrektor Programu OZE Forum Energii i Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia to właśnie dzięki dobrej współpracy administracji państwowej i samorządowej oraz biznesu, Polska ma realne szanse stać się stać się liderem offshore wind na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii.

Wśród prelegentów i ekspertów nie mogło zabraknąć też przedstawicieli ORLEN Neptun, spółki odpowiedzialnej w Grupie ORLEN za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Robert Nowicki, prezes ORLEN Neptun wziął udział w debacie dotyczącej zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i wykorzystania zasobów lokalnych i rozwoju projektów MEW w Europie. Z kolei Jarosław Broda, prezes Zarządu Baltic Power z Grupy ORLEN omawiał korzyści dla polskiej gospodarki związane z rozwojem morskich farm na Bałtyku.

W trakcie konferencji nie zabrakło też tematów dotyczących wizji rozwoju offshore wind w Polsce i związanych z tym niezbędnych zmian legislacyjnych, a także zmian w podejściu do planowania przestrzennego i wyzwań związanych z MEW na polskich obszarach morskich. Zwracano uwagę m.in. na złożoność procesu pozyskiwania decyzji administracyjnych, skutkujących wydłużeniem czasu realizacji istotnych dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji.

Wydarzenie było zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), a partnerem strategicznym była spółka ORLEN Neptun.