17.06.2024

Uczeń z Łobza zwycięzcą konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Marcel Ćwikła z Łobza wygrał konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. W wielkim finale pokonał on dziewięciu kolegów ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru. W nagrodę dostał indeks na wybrany przez siebie kierunek na Politechnice Morskiej oraz 10 tysięcy złotych od ORLEN Neptun. 

Finał konkursu na Politechnice Morskiej zamykał trzyetapową rywalizację. Najlepsi z najlepszych musieli omówić etapy budowy morskich farm wiatrowych, a następnie odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań dotyczących m.in. rodzajów statków stosowanych przy realizacji inwestycji offshore wind, fundamentowania oraz wpływu morskich farm wiatrowych na środowisko naturalne oraz społeczeństwo lokalne. Liczyła się nie tylko wiedza, ale i sposób zaprezentowania jej przez komisją konkursową. 

Najlepszy okazał się Marcel Ćwikła z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Tuż za nim uplasował się Tomasz Jankowski z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie i Paweł Chruściński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Cała trójka otrzymała indeksy na wybrany kierunek na Politechnice Morskiej w Szczecinie oraz nagrody finansowe od ORLEN Neptun, odpowiednio: 10, 5 i 2,5 tysiąca złotych. 

Konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej  rozpoczął się w kwietniu, gdy ponad stu uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wystartowało w pierwszym, internetowym etapie. Półfinałowa trzydziestka spotkała się następnie pod koniec maja w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczniowie dostali pięć zadań otwartych, na których rozwiązanie mieli 70 minut. Dotyczyły one działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwania energia ze źródeł offshore wind. Uczestnicy konkursu mierzyli się zarówno z zadaniami obliczeniowymi jak i pytaniami sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej. 

Celem konkursu zorganizowanego przez Politechnikę Morską w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie jest popularyzacja wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej i zachęcenie młodych ludzi do kształcenie się w tej dziedzinie. Dla branży offshore wind jest to bardzo ważne. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych o mocy około 11 GW do 2040 r. pracę znajdzie ok 70 tys. osób.