31.01.2024

ORLEN Neptun inwestuje w kształcenie kadr morskiej energetyki wiatrowej

ORLEN Neptun i Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie wspólnie zadbają o kształcenie kadr dla sektora offshore wind. Przedstawiciele spółki i szkoły podpisali w tej sprawie umowę. W ramach współpracy uczniowie będą mogli wziąć udział m.in. szkoleniach, wyjazdach studyjnych, spotkaniach z ekspertami z branży morskiej energetyki wiatrowej oraz praktykach i warsztatach. 

Pierwsze specjalistyczne szkolenia rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. W bezpłatnych zajęciach uczestniczą uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Wykłady, które prowadzą specjaliści ORLEN Neptun oraz praktycy z dziedziny logistyki potrwają do końca roku szkolnego.

Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru. W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska kształci przyszłych inżynierów branży offshore wind. Nie jest więc przypadkiem, że właśnie tutaj zdecydowaliśmy się kształcić przyszłych pracowników budowanego obecnie przez nas terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że z naszej oferty skorzysta wielu młodych ludzi. To szansa na rozwój i zatrudnienie w bardzo perspektywicznej, stale rozwijającej się branży – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.

W ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 4 im. Armii Krajowej zorganizowane zostaną cotygodniowych wykłady. Podczas nich poruszane będą kwestie dotyczące technologii przeładunkowej komponentów wież wiatrowych w terminalu instalacyjnym, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.

Kształcenie kadr dla branży offshore, to bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że ORLEN Neptun jako pierwszy  podejmuje ją w naszym mieście. To jest myślenie perspektywiczne, inwestycja w przyszłość. Na naszych oczach powstaje zawód, którego nie było jeszcze na rynku pracy. Otwiera on szansę dla młodych ludzi na konkretne wykształcenie, a potem na stabilną i dobrze płatną pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze. Jestem przekonany, że w najbliższych latach nasi uczniowie zdobędą nowe kompetencję i staną się siłą polskiego offshoru - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zgodnie z założeniami projektu kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez ORLEN Neptun. Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Poprzez  specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW.

Materiały prasowe: